Xedom – Z Dalekiej Wróciłem Podróży. Recenzja

with Brak komentarzy

Z Dalekiej Wracam Podróży to drugi regularny krążek kutnowskiego zespołu Xedom. Płyta ukazała się 26 stycznia 2023 roku i jest dostępna zarówno w formie fizycznego krążka jak i na platformie streamingowej Spotify.

 

 

Chociaż to drugi po De Mo Mo De longplay to formalnie trzecie wydawnictwo zespołu. W 2020 roku ukazała się EP-ka Trochę Śmierci zawierająca dwa utwory, które finalnie znalazły się na Z Dalekiej Wracam Podróży. O obydwu krążkach pisałem na swoich łamach, teraz przyszedł czas na najnowsze dzieło Xedom.

Słuchając tego prawie godzinnego albumu, bo całość zamyka się w 55 minutach i 13 sekundach, nie da się nie odczuć, że blues nie umarł. A Xedom trzyma się konsekwentnie swojego stylu i charakterystycznego brzmienia. Jeśli ktoś spodziewa się tu produkcji gdzie mastering jest doszlifowany do granic możliwości ostrości i gładkości, to pomylił adres.

 

 

 

Muzyka Xedom od początku była surowa i brudna, tu nagrywanie analogowe nadaje całości smaku. Taki właśnie jest Hard Heavy Blues, muzyka z duszą, która kocha brzmienia naturalne i szorstkie. Jednak brzmienie to jedno a zawartość merytoryczna to drugie. Prawdziwą kwintesencję obcowania z tym materiałem odkryje się dopiero wtedy, kiedy zrozumie się całą podstawę z której on pochodzi. Już sam tytuł jest kluczem do tego jakie emocje towarzyszyły Xe do nagrania z zespołem tego albumu.

 

Oczywiście po tym co się wydarzyło powstało De Mo Mo De, ale był to krążek na który utwory były już od dawna przygotowane. Teraz kompozycje są przemyśleniami w których zawarte są emocje, wnioski i retrospekcje nad wydarzeniami, które miały niebagatelny wpływ na to, że Xedom może dalej działać, nagrywać i występować na żywo przed publicznością. Sam album i ilość koncertów potwierdzają, że Xedom dalej się rozwija. Tak więc dla chcącego nic trudnego, można bez trudu sprawdzić jak materiał sprawdza się na żywo. A takie okazje zdarzają się dość regularnie.

 

 

Wracając do obcowania z zawartością krążka i okolicznościami w jakich powstawał. Utwory zawarte na albumie rozumie i czuje się tym bardziej mocno, kiedy samego odbiorcę dotknęły w życiu podobne przeżycia. Wtedy taka muzyka staje Ci się bliższa i możesz utożsamiać się z tym co właśnie dociera do twoich uszu.

To jest ważna obserwacja nad tą płytą. Początkowo płyta wydaje się dość ciężka i trudna w odbiorze, jednak coś sprawia, że chce się po nią ponownie sięgnąć i właśnie wtedy zaczyna się proces odkrywania, poznawania, oswajania się. Na tym polega Heavy Blues, który nie jest muzyką dla każdrgo. To nie jest płyta, którą można włączyć ot tak jak komercyjne krążki do słuchania w tle. Tu trzeba mieć nastrój i nastawienie a gdy ma się odpowiednie, to czas spędzony z albumem jest bardzo emocjonalny i osobisty.

 

 

A takie słuchanie wymaga odpowiednich warunków czyli najczęściej zacisza gdzie można skupić się totalnie nad tym co będzie sączyło się z głośników przez najbliższe minuty. Słowo sączyć też nie padło przypadkowo, bo podczas gdy z głośników leci Xedom, można domyślić się, że w tym samym czasie sączyć będzie się również coś ze szkła, okraszone dymem.

Bardzo ucieszyły mnie pewne smaczki na tym albumie, na jednym z moich ulubionych utworów W Teatrze, który jest wręcz Heavy Metalowy są akcenty elektroniczne. Jakie to jest mroczne i przyciągające zarazem. Podobnie jak końcówka Poszukaj Siebie Pośród Moich Snów gdzie organy hammonda dodają intensywnego kolorytu.

Ogólnie płyta im dalej tym przechodzi bardziej z ciężkiego bluesa w Hard Rock by finalnie zamknąć się balladowo. Ciekawy to przekrój nastrojów który jak dobra potrawa, pozwala nam przełamać smaki a nie przyzwyczajać się do jednego konkretnego.

 

 

Podsumowując Z Dalekiej Wracam Podróży to płyta dla tych co kochają analogowe, garażowe wręcz granie w stylu ciężkiego blusa i hard rocka. Muzyka tworzona z myślą o nastrojach nostalgii, przemyśleń nad życiem i jego mrocznymi zakamarkami. To właśnie ten album pozwala pobyć sam na sam z myślami i refleksjami, którymi niekoniecznie chcemy dzielić się z otoczeniem. A w towarzystwie Xedom, można medytując nad nimi wyciągnąć wiele twórczych wniosków.

Xedom – Z Dalekiej Wróciłem Podróży

 

Premiera – 26 stycznia 2023

1. Z Dalekiej Wróciłem Podróży – 3:14
2. Dam Ci Puls, Dam Ci Rytm – 4:34
3. Recepta – 3:26
4. Trochę Śmierci 4:35
5. …Duszy Mej… – 4:24
6. Tykająca Bomba Zegarowa – 3:19
7. Mój Kraj – 4:05
8. Ty, Który Miałeś Być – 3:56
9. W Teatrze – 7:16
10. Poszukaj Siebie Pośród Moich Słów – 7:56
11. Czemu Kruk Nie? – 5:21
12. Zapal Światło – 3:01

 

Bartosz „Xe” Kisielewski – vocal, gitara

Marcin Korczakowski – gitara

Kacper Lebociński – gitara basowa

Maciej Andrysiak – perkusja

Zostaw Komentarz