Stopersi – Wczoraj Dzisiaj Jutro. Recenzja

with Brak komentarzy

Po 10 latach istnienia zespół Stopersi przedstawia światu swoją pierwszą oficjalną płytę Wczoraj Dzisiaj Jutro.

 

 

I chociaż w 2014 zespół wydał „Pierwszy Krążek”, to jednak była to płyta DEMO, a teraz dostaliśmy do rąk i przede wszystkim do uszu, regularny krążek, który jest efektem ciężkiej muzycznej pracy.

Stopersi to kolejny zespół z Kutna, który pokazuje, że aby grać potrzebne są tylko i wyłącznie chęci. Oczywiście musimy do tego dodać jeszcze pasję muzyczną, zgranie i wiele innych czynników powodujących, że zespół istnieje. Najważniejsze są jednak chęci.

 

Poprzez wieloletnią obserwację widzę ile zespołów istniało i robiło fajne rzeczy ale już ich niestety nie ma. Kutno to miasto w którym istnieje pewne fenomenalne zjawisko i zespoły które tam powstają grają i prą naprzód. Bowiem muzyka jest dla nich najważniejsza.

I to nie jest tak, że dziś jest łatwiej jeśli chodzi o nagrania, promocję, ogarnianie koncertów i wszystko inne. Wręcz przeciwnie, świat w którym żyjemy obecnie sprawia, że coraz trudniej zebrać kilku ludzi, którzy spotkają się razem raz czy dwa w tygodniu, pograją na próbach, by później pomyśleć o stworzeniu materiału na płytę.

 

A tu piękny przykład na to, że pomimo czasu jaki upłynął od pierwszego oficjalnego koncertu zespołu, który zapoczątkował jego działalność zespół trwa i gra. Po drodze zmagając się z wieloma zmianami personalnymi.

Stopersi są stałym elementem na Kutnowskich i nie tylko scenach. I zasadniczo można powiedzieć, że pojawienie się płyty było czymś oczywistym. Wystarczyło poczekać i tu mamy przykład, że akurat w przypadku tej kapeli musiało minąć 10 lat.

 

Jednak warto było czekać bo samo pojawienie się albumu Wczoraj Dzisiaj Jutro to jak pieczęć, że Stopersi istnieją i chcą dalej się rozwijać.

Z tego co sami piszą na swojej stronie album ten to zwieńczenie 10 lat istnienia, dalej podziękowania dla wszystkich, którzy wspierali ich przez te lata.

Sam album to 9 autorskich kompozycji zamykających się w czasie 38:24 min. I chociaż okładka może sugerować krwawe kawałki to zawartość krążka przedstawia się odmiennie.

 

 

Najkrócej rzecz ujmując, tak jak sami Stopersi piszą wszystkie utwory są utrzymane w klimacie polskiego rocka. I zasadniczo to zamyka całą dyskusje na ten temat. Trzeba jednak pochylić się nad tymi piosenkami.

Słucha się tego bardzo lekko a jednocześnie warto poszukać między wierszami i nie mówię tu wyłącznie o tekstach Marty Zielińskiej i jej wokalu. To prawda, że tego typu muzyka to zasadniczo rockowe tło do żeńskiego wokalu. Trzeba jednak chcieć intensywniej przysłuchać się pracy muzyków.

 

I tam właśnie słychać bardzo przemyślane i precyzyjne granie. A co ważniejsze świadome i zachowane w wielkiej równowadze. Żaden muzyk nie wychyla się do przodu, nikt nie chce pokazać, że on tu gra pierwsze skrzypce. To zasługa samych kompozycji ale także pracy studyjnej, która w przypadku Stopersów dała ten efekt, że nie ma tu muzycznych przejaskrawień.

I to pomimo tego, że wprawne ucho wychwyci, że w rzeczywistości nie jest to prosta muzyka. Chodzi nie tylko o solówki czy riffy, ale także o tonacje, strojenia. I to o czym wspomniałem wcześniej ma także znaczenie w tym, że brzmienie jest rockowe, ale jednak nie nachalne, nie agresywne. I wszystko pięknie komponuje się z wokalem Marty Zielińskiej tworząc spójną całość.

 

Bardzo przyjemnie słucha się tego albumu, chce się wracać, szczególnie wiedząc ile pracy zostało włożone w ten materiał. Od samych pomysłów, poprzez realizację do efektu finalnego.

Polecam serdecznie bo to bardzo poważna pozycja dla kogoś kto po prostu lubi rocka i chce czasem odpocząć od ciężkich łojeń.

 

Oficjalne zdjęcie grupowe

 

1. Wczoraj Dzisiaj Jutro – 4:41
2. Sen – 4:24
3. Budzę Się – 5:03
4. Wybierz Swoją Drogę – 4:18
5. 9 Żyć Kota – 4:39
6. Mściwa – 4:00
7. Zadzwoń Do Mnie – 5:18
8. Zgadnij – 3:31
9. Prawda O Zosi – 2:27

 

Premiera – 31 grudnia 2020

Marta Zielińska – wokal

Sebastian Tadeusiak – gitara rytmiczna

Damian Popławski – perkusja

Grzegorz „Pirat” Pirek – gitara basowa

Rafał „Słodki” Wiśniewski – gitara prowadząca

Wczoraj Dzisiaj Jutro

 

Zostaw Komentarz